Trening Cardio jest jednym z najczęściej polecanych treningów przy odchudzaniu. Przy systematyczności pozwala na bezpieczne w miarę szybkie odchudzanie polegające głównie na spalaniu tkanki tłuszczowej.Jest to trening tlenowy i wytrzymałościowy. Ma on też dodatkowe plusy: poprawiamy swoją kondycję i dotleniamy organizm. Oprócz tego nasze serce będzie lepiej funkcjonowało.
Dlaczego?
Ponieważ ze wzrostem wysiłku rośnie również zapotrzebowanie na tlen co zmusza serce do większej pracy. Gdy nasz trening będzie za bardzo intensywny konieczne będzie "przejśćie" na procesy beztlenowe bo nasz organizm nie będzie w stanie pokryć naszego zapotrzebowania.
Tyle jeżeli chodzi o teorię.
Szczerze sama mam problem z klasyfikacją tego treningu . Wg mnie są trzy rodzaje treningów które możemy wykonywać biegając w inny sposób opisany TU : Aerobowy, Cardio i Interwałowy.
Aerobowy - Średnia intensywność długi czas treningu
Cardio - od średniej do maksymalnej intensywności która wzrasta stopniowo krótki czas treningu
Interwałowy - na zmianę wysoka, niska intensywność - długi czas treningu.
Dużo czytałam na ten temat i powiem że różne źródła podają sprzeczne informacje. Wg jednych trening Cardio wygląda tak samo jak aerobowy który opisałam wcześniej, inni piszą że własnie krótki czas z wysoką intensywnością ale wtedy przechodzimy w trening beztlenowy i nazwa "Cardio" trochę nie pasuje.
Ja opisze tutaj trening który znam z mojej siłowni, który nazywa własnie Cardio. Prowadzony jest bieżniach przez instruktorów. Odbywają się 4 razy dziennie od poniedziałku do piątku. Trwa 20 minut i poziom intensywności wynosi od 50 do 100%. Przy czym bieg na 100% swoich możliwości trwa dokładnie 1 minutę.
(źródło: Pure)
Jak widać trening przedstawiony tutaj składa się z rozgrzewki, 4 faz i Cool Down.
Cool Down po najwyższej intensywności to zwolnienie w celu uspokojenia tętna ( nie powinno się takiego szybkiego biegu gwałtownie przerywać)
(źródło: Pure)
Kartka którą pokazałam jest ogólnie dostępna w sieci kubów Pure. Z drugiej strony jest tabelka do zapisywania swoich wyników. To są moje wyniki z 14 kwietnia.
Bardzo często go robię. Dobrze jest po takich 20 minutach zapisać dystans jaki zdołaliśmy przebiec. W celu późniejszego porównania wyników.
Pozdrawiam
Ja też zaczęłam biegać, mój wczorajszy trening był interwałowy. Czytałam gdzieś, że podobno jest jednym z lepszych itd. Nie wiem, ale póki co ta forma mi pasuję. Biegnę 2/3 danego dystansu średnim tempem by 1/3 przebiec na maxa i później wolniej, szybciej i znów zryw. Nie poszalałam co prawda, ale dzisiaj mam nadzieję, że będzie lepiej :)
OdpowiedzUsuńjest bardzo dobry - w następnej kolejności opisze właśnie interwał i już będę miała z głowy te trzy typy treningów.Będę mogła zabrać się za te na odpowiednie partie ciała i typowo siłowe :)
UsuńBardzo przydatny post - jutro właśnie na salę cardio i pomęczę trochę mój tłuszczyk:)
OdpowiedzUsuńNa avatarze to Twój brzuszek?:)
Na Avatarze brzuszek który chciałabym mieć - musiałam zrezygnować z mojego zdjęcia :)
UsuńHej, super ta tabelka :)
OdpowiedzUsuńJa zaczęłam niedawno biegać i w sumie też robię interwały ale sama je jakoś regulowałam w zależności od zmęczenia ale ta tabelka będzie mnie motywować do dawania z siebie więcej :) Dzięęęęęki!!!! :) Super blog btyw! :)
Pozdrawiam
Własnie szukałam tej tabelki! Pamiętam, że kiedyś stosowałam ten trening i mam zamiar do niego wrócić. Polecam i gwarantuje efekty.
OdpowiedzUsuń